Menu
Home Page

Governors

Welcome to our Governors’ section.
Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

Governing Body 2018 - 2019

 

Governor Name Office Expiry of Office Responsibility Business Interests

Meeting Attendance

2018-2019

Dr Tom Caudell Parent Governor April 2019

Chair

Finance & Buildings

Health & Safety

Science; Sex & Relationships

None 10/11
Mrs J Selfe Foundation Governor November 2019

Finance & Buildings

Head Teachers Performance Panel

None 11/13
Rev R Marsden Ex-Officio Foundation Governor September 2020

Personnel & Curriculum              

RE/Collective Worship

None 3/11
Mr R Skinner Head Teacher  

Personnel & Curriculum

Finance & Buildings

None 13/17
Mrs S Collins Staff Governor February 2023

Personnel & Curriculum

 

None 3/8
Mrs J Allan Co-opted Governor September 2020

Co Vice-Chair

Personnel & Curriculum

EYFS

None 8/11
Mr Alex Miller LA Governor September 2022

Personnel & Curriculum

PE & Outdoor Learning

 

None

4/11
Lt Col Thomas Jefford Co-opted Governor September 2022

Finance & Buildings

Co Vice-Chair

Pupil Premium

Head Teachers Performance Panel

None 6/11
Mrs Laura Miller Co-Opted Governor May 2019

Personnel & Curriculum

Maths

Creative Curriculum

None 6/8
Mr Philip Mann Co-Opted Governor November 2022

Personnel & Curriculum

IT

Head Teachers Performance Panel

None 7/11
Mr David Kavanagh-Davison Parent Governor November 2022

Finance & Buildings

SEND

None 5/11
Miss M Cheesmur Clerk        

 

Top